Za co jesteś dziś wdzięczny?

0
185

Po jednym z webinarów dotyczącym budowania pewności siebie, jedna z Uczestniczek zapytała mnie, czym jest dla mnie sesja wdzięczności i dlaczego jest ona taka ważna. Być może już kiedyś słyszałeś/aś o tym, że warto jest wykonywać sesję wdzięczności.

Ja wykonuję taką sesję codziennie sama, kiedy jest to możliwe z moją rodziną, mężem i dziećmi. Młodszy syn Bruno ma dopiero 3 lata, więc jeszcze nie uczestniczy świadomie, natomiast 11-letni Olaf jak najbardziej, bardzo mu się to podoba, jak i mojemu mężowi. Dlaczego ta sesja wdzięczności jest taka ważna?

Ponieważ gorąco wierzę, że nie możemy w życiu dostać więcej, jeżeli nie jesteśmy wdzięczni za to, co już mamy.

Bez względu na to, jak wyglądała moja sytuacja życiowa, finansowa i rodzinna, za każdym razem było coś za co byłabym wdzięczna. Możesz podziękować, Bogu lub wszechświatu, w zależności od tego w co wierzysz.  Robienie takiego rytuału codziennie, czyli dziękowanie za to, co już mamy, za to, że mogliśmy się urodzić, za to, że mamy szansę by żyć, np. w wolnym kraju, za to że jesteśmy inteligentni, za to że mamy rodzinę, że mamy co do garnka włożyć…

To są naprawdę bardzo proste rzeczy. Ja za każdym razem robię sobie taką listę i jeżeli jestem sama, czyli nie ma przy mnie nikogo z mojej rodziny, robię tę sesję wdzięczności samodzielnie.

Najlepiej jest tak zaczynać dzień. Kiedy jeszcze byłam mamą, która jest kierowcą dla swojego dziecka (teraz już sam jeździ ) i jeździliśmy do szkoły razem, za każdym razem graliśmy we wdzięczność. To znaczy, że całą drogę licytowaliśmy się, kto będzie miał więcej rzeczy, za które jest wdzięczny.

Tłumaczyłam mu, kiedy był mały, dlaczego to jest takie ważne. Mówiłam: „Wiesz Olaf, bo to jest tak, że tylko tego dostaniesz więcej, za co już podziękowałeś.” W związku z czym On za każdym razem, dziękował za swojego X-boxa, za klocki Lego, za wszystkie rzeczy. 🙂

Kiedy się licytujemy, kto będzie miał więcej i ja mówię: dziękuję bardzo za to, że jestem taka mądra, za to że jestem taka inteligentna i on też zaczyna o tym myśleć, to automatycznie buduje swoją pewność siebie, uczy się tego, że warto siebie chwalić, warto się doceniać i  mówi: dziękuję, że jestem taki mądry, dziękuję za to, że tak świetnie gram w piłkę nożną itd.

Więc sesja wdzięczności ma takie duże znaczenie, ponieważ buduje poczucie pełni, obfitości. Jeżeli masz poczucie pełni i obfitości to Twoja pewność siebie automatycznie wzrasta. Jeżeli masz dzieci albo bliskich i oni dziękują za to i uczą się od Ciebie tego, to też automatycznie oni rosną. Kiedy jestem z moim mężem i robię sesję wdzięczności, dziękuję za niego, on wtedy czuje się bardziej doceniony. Kiedy jestem ze swoim synem, dziękuję za niego i mówię: dziękuję bardzo, że mam takiego fantastycznego syna, który jest samodzielny, jest niezależny, który potrafi sobie sam przygotować śniadanie, on też czuje się doceniony, zauważony w tym, co robi.

Dlatego tak bardzo ważne jest to, żeby nie tylko i wyłącznie codziennie narzekać i mówić: tego jeszcze nie mam, tego jeszcze nie mam, ponieważ jednak większość ludzi koncentruje się na tych swoich niedoborach, na tym czego jeszcze im brakuje do szczęścia, zamiast koncentrować się na tym, co już ma i podziękować za to.

Obiecaj sobie, że od dzisiaj będziesz przede wszystkim dziękować za to, co masz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here